E pėrpunuar pėr herė tė fundit mė
11/5/99, 74,275 emra

Pėr mė shumė informata, paraqituni nė
tel +389 42 22 22 00.
E-mail: Asociacioni pėr Iniciativa Demokratike.
B.Jovanoski 61, 91230 Gostivar, Maqedoni

Pėr kėtė datotekė

Me nisjen e shqiptarėve tė Kosovės jashta kufijve, me dhjetra mija prej tyre u vendosėn nė familjet shqiptare nė Maqedoni. Ata u regjistruan nga shoqatat lokale humanitare (EL HILAL, mė shpesh), duke i mbushur pyetėsorėt ku duhej tė tregojnė nga vijne dhe ku do tė jenė tė vendosur. Pyetėsorėt pastaj janė shtypur nė datotekė nė qendrat tė cilat punonin me volonterė nė tė gjithė qytetet e Maqedonisė dhe kėshtu kjo datotekė ėshtė e publikuar nė Internet.

Duke patur njė shtypje tė madhe tė krizės, volonterėt kanė punuar njė kohė tepėr tė gjatė duke mos e kursyer veten, kanė patur shum orė pune, kėshtuqė mund tė paraqiten gabime nė shtyp. Kėkojmė falje pėr kėto gabime.

Me qėllim tė sigurisė tė tė dėbuarve, kėtu do tė mund tė gjeni vetėm emrat e personave, vendin nga kanė ardhur dhe qytetin ku gjenden tani. Nėse u duhen mė tepėr informata, Ju lutemi qė tė paraqiteni nė telefonin (+389) 42 22 22 00 ­ 24 orė. Kjo vijė telefonike ėshtė shumė e ngarkuar, por besojmė se do tė kuptoni nevojėn pėr mbrojtjen e personave tė regjistruar tė cilėt kanė pėrjetuar shumė.

ADI bėn mundime maksimale qė tė regjistrojė tė gjithė tė dėbuarit me qėllim qė tė ndihmojė anėtarėt e familjes qė ti gjejnė dhe kontaktojnė. ADI i falėnderon tė gjithė shqiptarėt e Maqedonisė tė cilėt hapėn zemrat dhe shtėpitė e tyre dhe ndihmuan nė ndonjė mėnyrė tė bashkohen familjet e ndara tė Kosovės.

Formimi dhe puna e Qendrės pėr Informim u ndihmua nga:

Asociacioni pėr Iniciative Democratike - Gostivar

Historia e shkurtė

Asociacioni per Iniciativa Demokratike u formua nė Gostivar, Maqedoni nė vitin 1994. ADI ėshtė shoqatė joqeveritare multietnike e cila iu pėrkushtua ndėrtimit tė shoqėrisė qytetare nė Maqedoni. Organizata ka mbi 300 anėtarė, punon nė 32 qytete dhe fshatra dhe ka patur njė buxhet prej 200 000 USD pėr tė implementuar 16 projekte nė dy vitet e kaluara.

Organizata sė pari u formua nga 30 anėtarė tė cilėt sė pari punuan nė lėminė e edukimit tė votuesve nė lidhje me zgjedhjet qė u mbajtėn nė 1994 dhe 1996. Organizata i pėrhapi aktivitetet e saja nė Maqedoninė Perėndimore.

Shoqata udhėhiqet nga Kryesi e cila numėron 9 anėtarė. Organizata ka tre tė punėsuar. ADI ėshtė legalisht i regjistruar nė Maqedoni dhe ėshtė shoqatė joqeveritare e cila implementon iniciativa qytetare.

Fushat e veprimit tė ADI-t janė:

Participimi i qytetarėve nė vetqeverisjen lokale

ADI punon me anėtarė nė mbi 30 qytete dhe fshatra pėr tė promovuar participimin mė tė madh tė qytetarėve nė qeverinė lokale. Pas ndarjes sė ish Jugosllavisė, komunat lokale ballafaqohen me efektet e decentralizimit. ADI inicoi disa pilot-projekte qė tė inkurajone qytetarėt aktivisht tė punojnė me autoritetet lokale qė tė determinojnė prioritetet qė duhet tė finansohen, tė inkurajone participimin mė tė madh tė qytetarėve nė procesin e vendosjes dhe tė forcojė komunikimin nė nė mes tė autoriteteve tė zgjedhur dhe qytetarėve.

Edukimi i votuesve

ADI organizoi Samitin regjional tė liderėve tė shoqatave joqeveritare nga Europa Lindore. Liderėt e SHJ diskutuan pėr sukseset dhe josukseset nė ndėrtimin e shoqėrisė qytetare. Samiti nxori nė shesh disa zhvillime pozitive nė legjislativė. Ky Samit tregoi se SHJ kanė shumė tipare tė pėrbashkėta dhe mund tė mėsojnė prej njėra tjetrės.

ADI rekrutoi dhe edukoi mbi 500 vullnetarė pėr tė vėzhguar zgjedhjet lokale dhe parlamentare nė 1994, 1996 dhe 1998. ADI poashtu udhėhoqi njė kampanjė nė nivel tė Maqedonisė ku publikoi disa lajmėrime dhe zhvilloi disa debata nė tė cilat u spjeguan ndryshimet nė ndryshimet nė ligjin pėr zgjedhje lokale dhe i spjegoi tė drejtat e votuesit.

Marėdhėniet ndėretnike

Maqedonia ėshtė shtet multietnik me njė numėr tė madh tė popullsisė shqiptare, turke etj. ADI inicoi disa projekte me qėllim tė promovimit tė ngjajshmėrive ndėrmjet grupeve tė ndryshme etnike. ADI publikoi edhe njė broshurė me kualitet tė lartė nė tre gjuhė e cila ilustron traditat dhe historinė e popullatės nėpėrmjet tė tekstit dhe fotografive. Ky publikim tani ėshtė njė material i cili pėrdoret si mjet mėsimor nė shumė vende.

Qendra e shoqatave joqeveritare

ADI ka hapur qendrėn kompjuteristike nė Gostivar pėr tė ndihmuar SHJ. Qendra ofron kurse pėr kompjutorė dhe shėrbime tė ndryshme intelektuale. Organizatat vullnetare mund tė pėrdorin zyrat dhe mjetet teknike gratis. ADI poashtu ofron edhe kėshilla grupeve tė qytetarėve tė cilėt janė tė interesuar nė iniciativa qytetare.

The computer center offers discounted classes to individuals who wish to develop computer skills for professional or personal development. The revenue generated by the ADI Center offsets operating costs.

Kėrkimi i emrit nė datotekė

Njė ndėr problemet me tė cilėt ballafaqohemi ėshtė ajo se njerėzit i thuajnė emrat nė mėnyra tė ndryshme. Anėtarė tė ndryshėm tė njė familjeje, p.sh. mund tė thuan se quhen "Amiti" "Hamiti" "Amidi" "Hamidi". Shpeshherė mund tė befasoheni se si mund tė ndėrohen emrat nė dokumente oficiale.

Pėr kėtė shkak, rekomandojmė qė tė provoni ta gjeni personin me tė gjitha variantat tė cilat mendoni se mund tė jenė tė shėnuara. Kėtu keni disa shembuj pėr alternativa:

I ­ Y si nė Hiseni ­ Iseni, ose Hiseni ­ Yseni ose Hiseni ­ Hyseni

T ­ D si nė Hamiti ­ Hamidi

G ­ K si nė Dika - Diga

Si janė tė emėrtuar vendet nė Kosovė

Toponimet, poashtu mund tė gabohen. Pjesėrisht, kjo mund t'i dedikohet faktit qė vendi i njėjtė mund tė ketė emėr tė ndryshėm nė gjuhėn shqipe dhe ate serbo-kroate. Por edhe brenda shqiptarėve, emri i vendit mund te thuhet nė mėnyra tė ndryshme, siq e kemi pas rastin gjatė pėrpilimit tė kėsaj datoteke!

Me qėllim qė ta lehtėsojmė punėn, ne i kemi standardizuar emrat e qyteteve dhe fshatrave duke u bazuar nė hartė tė cilėn poashtu e kemi vendosur nė kėtė faqe.

Atė qė e shihni atė e merni. Kėshtu, nėse doni tė shihni se si datoteka i emėrton vendet, atėherė kėtė mund ta shihni me ndihmėn e hartės - e atėherė e kėkroni shokun ose anėtarin e familjes duke e pėrdorur atė emėr.